CUPA ROK TAILANDIA 2020

Acțiune plină

BIRA KART, 2 NOIEMBRIE - 4 RUTA

După o lungă pauză, finala Cupei Coreei a intrat în finală.În condiții meteo ideale, 52 de piloți au participat la Bila Tour pentru a concura cu ei și a determina cine va deveni campionul seriei.Această rundă de competiție a folosit un aspect internațional complet (1.224 de metri).Deși guvernul thailandez a adoptat în prealabil măsuri restrictive, din cauza amânării începutului de sezon, această serie de jocuri a primit o participare și sprijin extins!

Text și imagini Rok Cup Thailand CVD Sports

Deschidere, grupa Juniorului Rok GP cu Nandhavud Bhirombhakdi (107) în fruntea cursei, din păcate atât el, cât și Terry James O'Conner (121) se retrag în turul 14, dar Bhirombhakdi, datorită pozițiilor excelente anterioare, a câștigat Cupa Rok Titlul Thailandei 2020 la Junior Rok GP
Finala Mini Rok a avut un început spectaculos, o evadare la mijlocul cursei a lui Jitranuwath (99) și Vliegen (35) a făcut ca între ei să câștige victoria finală în 2020. În ultimul tur, Vliegen a fost cel care a preluat conducerea și prima sa victorie într-o cursă finală din ROK în fața campionului Jitranuwath

MINI ROK ȘI ROOKIE ROK

Sunt în total 25 de șoferi care au intrat în clasa Mini Rok, iar 14 dintre ei au intrat în Rookie Rok (7-10 ani), ceea ce arată că tinerii șoferi sunt foarte interesați de acest sport!Chanoknan Veeratacha conduce clasamentul Aki Jitranuwath și Taiyo Vliegen cu o marjă îngustă (0,074 secunde).În Rookie Rok, Pojcharaphon Kempetch este cel mai rapid jucător, ocupându-se pe locul șapte în general.

După ce a câștigat Heat, Jitranuwath a fost cel care a condus cursa la începutul prefinalelor și a continuat să lupte cu Veeratacha până în ultima tură.Cu toate acestea, Jitranuwath a câștigat preliminariile și a câștigat Cupa Mondială 2020 din Coreea.După acești doi, a avut loc o bătălie incitantă între Rayan Caretti, Vliegen, șoferi femei Sirikon Klaewkrua și Nathakorn Suksri.Ulterior, Carretti a fost retrogradat din cauza unei amenzi pentru carena frontală.Kemphetch a fost cel mai bun jucător care a câștigat titlul de debutant pentru ultima dată, în fața clasamentului Jirayu Rachatamethakul, care nu a reușit să finalizeze jocul în călduri.

Finalele au început cu cei mai buni jucători în prefinală și au făcut un început impresionant, iar toată lumea a arătat potențialul de a câștiga.Separarea lui Jitranuwath și Vliegen la mijlocul terenului înseamnă că vor obține o victorie finală în 2020. În ultima tură, Vliegen a preluat conducerea în victorie și l-a condus pe campioana Jitranuwath în cursa finală din Coreea.În spatele lor, lupta pentru locul al treilea a fost la fel de incitantă, cu Caretti în fața lui Suksri și Klaekrua terminând pe locul trei.Începătoarea Rachatamethakul a avut un sezon impresionant, a câștigat, s-a clasat pe locul 6 la general și a câștigat campionatul în fața lui Kempetch și Panyakorn Amramrassamee.

JUNIOR ROK ȘI ROOKIES JUNIOR

În clasa de juniori a intrat și șoferul de mini mașină Veeratacha, care nu a atras atenția oamenilor!La fel ca în calificarea Minirok, a ocupat pole position cu același avantaj (0,074)!Realizarea este remarcabilă.În spatele lui se află Terry James O'Connor și Touch Jornsai în P2 și P3.Liderul echipei de juniori începători, Ratcharat Ananthakan, și-a confirmat hotărârea de a câștiga campionatul publicând cea mai rapidă tură.

Pentru prefinale, O'Connor s-a clasat pe primul loc după ce Heat a câștigat campionatul.El și liderul clasamentului Nandhavud Bhirombhakdi au jucat cot la cot.Are nevoie doar de câteva puncte pentru a câștiga campionatul.Ordinea primului rând în competiție a rămas neschimbată, ceea ce a însemnat că Bhirombhakdi a câștigat titlul de Campionat de juniori.Pe locul trei, Jornsai concurează în continuare cu pilotul feminin Sitarvee Limnantharak pentru locul secund în serie.Într-o altă victorie în grupa începătorilor, Ananthakan a marcat și suficiente puncte pentru a câștiga campionatul.Startul bun al lui Bhirombhakdi l-a pus în finală în fața lui Kittinut Lueangarunchai, care a plecat de pe ultima poziție în finală după ce a avut probleme la calificare.În majoritatea jocurilor, acești doi și O'Connor sunt pe locul trei.

Cu toate acestea, cu câteva ture înainte de sfârșitul cursei, O'Connor a urcat pe locul doi și a încercat să câștige conducerea.Din păcate, el s-a ciocnit cu Bhirombhakdi, făcându-i pe ambii piloți să se retragă din cursă.Acest lucru i-a permis lui Lueangarunchai să facă debutul, dar la scurt timp după terminarea jocului, a fost descalificat din motive tehnice.În final, Norrarat Apivart (Norrarat Apivart) a fost anunțat câștigător al ultimei finale de tineret a sezonului, în fața lui Jon Race (a câștigat campionatul P2 în campionat) și Veeratacha.

ROK CUP THAILANDIA 2020 A FOST DEȘI TOATE INSERTITUȚIILE DATORATE PANDEMIEI UN AN EMOZANT ȘI PROVOCATOR.ACUM VA INTRA LA O PAUZĂ DE IARNĂ ȘI SE VA REVIE ANUL VĂTOR ȘI SPER că VA PUTEA PRIMI DIN NOU ȘOFERI INTERNAȚIONALI!

Ananthakan a arătat că a depășit statutul de „începător” câștigând o altă victorie și titlul său.Pe locul doi a urmat Piyawat Chaiya, în fața lui Frederick Wattanapong Bennett.

SENIOR ROK / MASTER/ NOVICE

Supakit Jentranun a ocupat pole position cu 55,263 pe oră.În acest circuit, timpul pe tur este cel mai rapid din Cupa Coreei vreodată.Pe locul doi se află Carl Wattana Bennett și asul local de karting Jarute Jonvisat.La master class (peste 32 de ani), Kittipol Pramoj a creat un impresionant 55.853, care este cel mai rapid din clasa sa.Pramoj este singurul pilot care a obținut suficiente puncte pentru a câștiga Masters înainte de runda curentă.Polul poziției novice a fost preluat de Apaspong Premanand.

Jentranun a continuat să câștige Heat și finala, urmat de Jonvisat și Bennett.În clasa de master, Pramoje a câștigat, dar mai mulți jucători au arătat un ritm care s-a potrivit cu asul seniorilor.Jukka Koivistoinen este pe locul doi.

Premanond a câștigat și un joc timpuriu înaintea lui Supakit Abyim.

Când luminile s-au stins în finală, Jentranun nu a avut nicio îndoială că cineva l-ar putea învinge în acea zi.Cu o victorie dominantă, el a câștigat și Campionatul de seniori din Coreea de Sud din 2020.În spatele lui, bătălia acerbă dintre Jonvisat, Bennett și Thitisorn Junsuwan a evoluat într-un secund, cei trei piloți terminând în aceeași ordine Jocul.Nu există nicio îndoială că Pramoj a câștigat din nou clasa de master înaintea lui Koivistoinen și Partomporn Rachsingho.

Articol creat in colaborare cuRevista Vroom Karting.

Ora postării: 25-ian-2021